Hortiterapia

Hortiterapia

CO TO JEST HORTITERAPIA ?

Hortiterapia to leczenie ogrodem – wyróżniająca się metoda terapeutyczna, pozwalająca rozwijać intelekt, modyfikować samopoczucie oraz zwiększać sprawność motoryczną u osób z zaburzeniami ruchowymi i psychicznymi. Hortiterapia pobudza wyobraźnię, będzie ona bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju chorobami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

Hipoterapia

Regularne przebywanie w ogrodzie i pielęgnacja roślin wpływa na organizm uspokajająco, dzięki czemu reguluje ciśnienie krwi, obniżając je.

Hipoterapia

Wpływa także pozytywnie na rytm pracy serca. 

Hipoterapia

Długotrwale prowadzona hortiterapia aktywna wpływa także na kondycję fizyczną, gdyż wymaga wykonywania konkretnych czynności, które normalizują oddech.

Hortiterapia

Hortiterapia czynna to bezpośredni kontakt z roślinami, dotykanie ich oraz samodzielne zajmowanie się ogrodem (sianie, sadzenie, pielenie, podlewanie, nawożenie). Terapia ogrodnicza jest wskazana w stanach obniżonego nastroju, depresji czy lęku. 

Hortiterapia bierna opiera się na obserwacji natury za pomocą wszystkich zmysłów – wzrodku, dotyku, węchu, słuchu i smaku. Ta forma rehabilitacji odbywa się w specjalnych ogrodach terapeutycznych.