Projekt "Rehabilitcja 25+" Dla Kogo ?
Dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które nie są objęte rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej aktywności np. warsztatach terapii zajęciowej.
Specjaliści
Zapewniamy Nastęujące Formy Wsparcia :
Zajęcia terapeutyczne – połączone z usługami opiekuńczo-pielęgnacyjnymi
Zajęcia terapeutyczne polegają na usprawnianiu psychicznym
i fizycznym oraz zwiększaniu samodzielności beneficjentów. Celem terapii jest poprawa koncentracji i koordynacji wzrokowo-słuchowej, nawiązanie lub poprawa komunikacji osób niepełnosprawnych oraz wielozmysłowy rozwój, co pozytywnie wpływa na jakość funkcjonowania beneficjentów w życiu społeczny. Terapia oparta na różnych metodach, dostosowanych do stanu i możliwości psychofizycznych beneficjentów.
Jednocześnie z prowadzoną terapią beneficjenci otrzymają wsparcie w postaci usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych (m.in. w zakresie zaspokajania potrzeb fizjologicznych).
Zajęcia usprawniające
i wspierające ruchowo (rehabilitacja)
Zajęcia usprawniające i wspierająco ruchowo mają na celu: kontynuowanie rehabilitacji fizycznej rozpoczętej w OREW dla beneficjentów, poprawienie sprawności fizycznej, niwelowanie braków i ich kompensacja, obniżenie stresu i lęku, zachowania optymistycznego nastroju. Stosowane są metody takie jak: kinezyterapia, fizykoterapia, masaż leczniczy.
Zajęcia z zakresu samodzielnego funkcjonowania
Zajęcia nauki samodzielnego funkcjonowania mają na celu wsparcie działań terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Polegają one na wdrażaniu beneficjentów do samodzielnego wykonywania czynności dnia codziennego tj.: przygotowanie i spożywanie posiłku, ubieranie się, mycie zębów, prasowanie, nauka dokonywania zakupów podczas wyjścia z terapeutą do sklepu, itp.
Indywidualna pomoc psychologiczna
Beneficjenci projektu otrzymują wsparcie psychologiczne, mające na celu m.in. poprawę funkcjonowania społecznego, naukę konstruktywnych sposobów radzenia sobie z emocjami, stresem. Korzystający z tej formy wsparcia będą mogli pracować nad zwiększeniem samodzielności w życiu codziennym i polepszeniu funkcjonowania w kontaktach międzyludzkich.