PFRON

Felinoterapia – jak wygląda leczenie kotem?

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie z kotem, głaskanie go, pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi, pozwala zapomnieć o codziennych problemach. Udowodniono działanie uspokajające, antydepresyjne i wyciszające na osoby zestresowane i cierpiące na chroniczne zmęczenie czy bezsenność. Jednak to nie wszystkie korzyści felinoterapii.

Co to jest felinoterapia?

Jest to młoda dziedzina animaloterapii, czyli czynności terapeutycznych i rehabilitacji psychicznej oraz fizycznej osób potrzebujących, przy udziale zwierząt. W Polsce ten rodzaj terapii stosuje się od grudnia 2005 roku, jednak w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Szwecji od kilkudziesięciu lat jest znaną działalnością w zakładach karnych, domach seniorów czy hospicjach.
Terapia z udziałem kotów najbardziej polecana jest osobom starszym, niepełnosprawnym, samotnym, narażonym na duży i częsty stres. Może być prowadzona indywidualnie lub w małych grupach – paroosobowych. Coraz częściej oferowane są również zajęcia wyjazdowe, ale kierowane są one do specjalnych miejsc – domów spokojnej starości, domów dziecka, hospicjów.